Tworzysz bloga, działasz w social mediach lub po prostu jesteś grafikiem?
Spędzasz długie godziny na wyszukiwaniu najlepszych zdjęć i ilustracji? Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś twierdząco, jesteś w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy dla Was listę 12 banków z darmowymi zdjęciami.

Obraz gra kluczową rolę – zwłaszcza w Social Mediach

Zanim przejdziemy do listy banków z darmowymi zdjęciami , warto sobie odświeżyć pewne pojęcie licencja i to, w jaki sposób możemy korzystać ze zdjęć.
Z łac. licet oznacza „jest dozwolone”, a według Słownika Języka Polskiego – ” prawo do korzystania z cudzej własności intelektualnej, np. wynalazku, projektu, dzieła artystycznego itp.”

Określa ona w jaki w jaki sposób możemy wykorzystać zdjęcie (o ile w ogóle możemy je wykorzystać). Darmowe zasoby bazują najczęściej na licencji CC – Creative Commons. Co ciekawe cztery podstawowe warunki licencji CC są przedstawione właśnie za pomocą obrazu:

Uznanie autorstwa. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Użycie niekomercyjne. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.

Na tych samych warunkach. Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Bez utworów zależnych. Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.

12 banków darmowych zdjęć

bank-zdjec

1. Pexels

Zapewnia fotografie wysokiej jakości, a do tego całkowicie darmowe (na licencji Creative Commons Zero – CC0). Wszystkie zdjęcia są dobrze oznaczone, przez co łatwo je wyszukać. Dodatkowo na Pexels znajduje się bezpłatny stock video.

2. Unsplash

Unsplash to spora kolekcja bezpłatnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Pracownicy portalu selekcjonują nowe zgłoszenia i umieszczają tylko najlepsze zdjęcia na swojej stronie głównej. Wszystkie zdjęcia są udostępniane bezpłatnie na licencji Unsplash.

3.Gratisography

Portal ten chwali się tym, że są najbardziej ekscentryczną kolekcją darmowych zdjęć w wysokiej jakości. Nie dorównują Unsplash, w ilości fotografii, ale nie jest to ich głównym celem. Na tej stronie selekcjonowane są najbardziej oryginalne zgłoszenia.

4. Pixabay

Zaletą tego banku zdjęć jest możliwość pobrania darmowych grafik wektorowych oraz ilustracji. Jest on także bardziej zorientowany na biznes i marketing – przydatny dla blogerów. Cała zawartość jest udostępniana pod licencją Pixabay – można używać bez zapytania i przypisywania autorstwa, także w celach komercyjnych.

5. StockSnap.io

Duża baza zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Codziennie przybywają setki nowych materiałów udostępnianych na jednej licencji Creatvie Commons Zero (CC0).

6. Reshot

Portal stworzony dla startupów, freelancerów i twórców, którzy mają dość tandetnych zdjęć. Ogromna biblioteka starannie dobranych bezpłatnych fotografii, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

7. Rawpixel

Rawpixel kładzie duży nacisk na udostępnianie różnorodnych graficznie fotografii.
W ich kolekcji znajdują się także wektory, mockupy PSD i ilustracje. Dodatkowo wspierają międzynarodową organizację charytatywną „Hope for children”.

8. Picjumbo

Witryna stworzona przez Viktora Hanaceka – 26-letniego fotografa z Czech. Prawie 100% zdjęć została wykonana przez właściciela, dlatego mamy pewność, że są to autentyczne i unikatowe zasoby.

9. Pikwizard

W Pikwizard poza standardowym pobieraniem darmowych zdjęć, mamy możliwość ich edycji – zmianę kolorów, rozmycie, kolaż, dodawanie tekstu oraz parę innych efektów. Portal posiada także rozszerzoną płatną wersję, która jest w pełni funkcjonalnym narzędziem do edycji obrazów online.

10. Stockvault

Materiały udostępniane na licencji Creative Commons CC0, Non-Commercial License oraz Commercial License.

11.Foodiesfeed

Bank z naturalnie wyglądającymi zdjęciami żywności. Społeczność fotografów, która chce uczynić przestrzeń online piękniejszą i bardziej apetyczną. Swoimi zasobami dzielą się na licencji Creative Commons Zero (CC0).

12. Kaboom Pics

Portal prowadzony przez Karolinę Grabowską, na którym aktualnie znajduje się 13285 fotografii. To jedno z najpopularniejszych źródeł zdjęć o tematyce lifestylowym i wystroju wnętrz.

Jak sami widzicie dostępność darmowych, a przede wszystkim legalnych zdjęć jest naprawdę imponująca. Dodatkowo codziennie udostępniane są nowe, unikatowe materiały. Każdy bloger czy grafik znajdzie dla siebie coś interesującego.